Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
اجتماعی شدن کودک خجالتی

اجتماعی شدن کودک خجالتی

 

آیا فرزندم یک کودک خجالتی است یا اجتماعی؟ آیا می‌تواند برای خودش در مهدکودک دوست پیدا کند؟ چطور می‌توانم به او در شکل دادن روابطش با دیگران کمک کنم؟

۱۳۹۶/۹/۰۷

زندگی در اجتماع چیزی است که ما در طول عمر خود و به‌تدریج می‌آموزیم! فرزند شما هم کم‌کم و در ارتباط با اعضای خانواده خود قوانین زندگی اجتماعی را می‌آموزد. با گذر زمان فهم و شناخت آن‌ها از دیگران شکل می‌گیرد. در ابتدا با خنده‌ و روابطی که از روی محبت شکل می‌گیرند و همینطور از طریق بحث و جدل و البته رقابت به وجود می‌ایند. به کمک این تجربیات است که کودک شما می‌آموزد چطور باید در اجتماع زندگی کند. 

فرزندتان با کمک خانواده جهان را کشف می‌کند...

از زمان تولد تا ۶ ماهگی، دنیای کودکان حول چند فرد مشخص می‌چرخد، پدر و مادرشان. پدرها و مادرها اولین زنجیره‌هایی هستند که بچه‌ها را به اجتماع پیوند می‌دهند. در ابتدا، فرزند شما بی‌نهایت از این رابطه پر از عشق، لبخند، نگاه‌های پرمحبت، آغوش‌های گرم و شکلک‌های بامزه، لذت می‌برد. 
خواهر‌ها و برادرها نیز نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری "اجتماعی شدن اولیه" کودکان ایفا می‌کنند. آن‌ها کودک را از رابطه انحصاری او با مادر خارج می‌کنند و این مساله زمانی مشخص می‌شود که کودکتان با دیدن برادر بزرگ‌تر و یا دخترخاله خود بسیار ذوق زده می‌شود.
بین ۴ تا ۶ ماهگی، کودک شما کم‌کم به افراد جدید هم لبخند می‌زد، اما همچنان صدا درآوردن‌های کودکانه خود را بیشتر جلوی پدر و مادرشان ابراز می‌کنند! با شروع «اضطراب ۸ ماهگی» همه‌چیز تغییر می‌کند. فرزند شما که به همسایه هم لبخند می‌زند، با دیدن یک چهره ناآشنا سریع گریه می‌کند، بیچاره پدربزرگ و مادربزرگ که از یک شهر دیگر برای دیدن نوه‌شان آمده‌اند. 

آشنایی با دیگران ...

به محض اینکه فرزند شما راه رفتن را یاد می‌گیرد، دنیای آن‌ها به طرز شگفت‌آوری عوض می شود. از این به بعد صحبت می‌کنند، با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، مقصود خود را به دیگران می‌فهمانند و از هر فرصتی برای دوستی باکودکان هم سن خود استفاده می‌کنند. اگرچه‌ هنوز هم آماده نیستند که اسباب‌بازی‌هایشان را با دیگران شریک شوند یا اینکه نوبت تاب خوردن خود را به دیگری بدهند! صبور باشید، کم‌کم فرزند شما قوانین زندگی اجتماعی را یاد می‌گیرد.
ارتباط با کودکان دیگر به آن‌ها در شکل‌گیری شخصیتشان کمک می‌کند. متوجه خواهید شد آن‌ها هنگامی که در پارک و یا مهدکودک هستند، از تماشای کودکان هم سن خودشان و حتی بزرگ‌تر، لذت می‌برند و رفتار آن‌ها را تقلید می‌کنند. در این مرحله دیگر می‌دانند که چطور باید دوستان خود را انتخاب کنند و اولین دوستی‌ها در این مقطع شکل می‌گیرد.
پدربزرگ و مادربزرگ‌ها هم می‌توانند نقش مهمی در اجتماعی شدن ثانویه کودکان داشته باشند. بعد از پدر و مادر، این مادربزرگ و پدربزرگ هستند که می‌توانند به کودکان ارزش‌های دیگر و جهان‌بینی متفاوتی بیاموزند. برای کودکان از تاریخچه خانوادگی می‌گویند و این امر خود نقش واضحی در ایجاد و شکل‌گیری هویت اجتماعی آن‌ها خواهد داشت.  
زمانی‌که کودکان پیش‌دبستانی را شروع می‌کنند، وارد مرحله جدیدی می‌شوند. فرزند شما دیگر یکی از ۲۰ کودک یا حتی بیشتر است که باید یاد بگیرند خود را نشان دهند.

نحوه تعامل با کودک خجالتی

اگر فرزند شما از افراد ناآشنا می‌ترسد، زمانی‌که او را تنها می‌گذارید گریه می‌کند و یا از سلام و خداحافظی کردن با افراد سر باز می‌زند، به این معنی است که او یک کودک خجالتی است! باید بدانید که این مرحله موقتی است، اما ممکن است در برخی از کودکان برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد. ممکن است این حالت به‌صورت ارثی در طبیعت او باشد. اما درصورتی که  به نظر می‌رسد علاقه‌ای به آشنایی با دیگران ندارد، بهتر است با پزشکش مشورت کنید، تا درصورت وجود مشکلات شنوایی آن‌ها را هرچه سریع‌تر برطرف سازید.

 

اگر کوچولوی شما کمی از جمع فاصله می‌گیرد و خجالتی به‌نظر می‌رسد، هیچ مشکلی نیست؛.

نیازی نیست نگران باشید. این حالت به این معنی نیست که فرزندتان برای همیشه در همین حالت خواهد ماند. با ملایمت آن‌ها را ترغیب کنید تا به‌سوی دیگران بروند، به‌عنوان‌مثال آن‌ها را در کلاس‌های عملی ثبت نام کنید و می‌بینید که خیلی سریع برای خود دوست پیدا خواهند کرد.
درصورتی‌که کمی نسبت به بچه‌های دیگر پرخاشگری می‌کند و چند هفته‌ای هم این حالت در او ادامه پیدا می‌کند، به این خاطر است که احساس ناامنی می‌کند. در این مورد با متخصص اطفال او مشورت کنید، او می‌تواند راهنمای خوبی برای شما در این زمینه باشد و به شما در فهم رفتارهای آن‌ها در این مرحله کمک خواهد کرد. 

دیدگاه

کودکان عاشق این هستند که تلفن را بردارند و صدا دربباورند. صدا، اداها و لحن منحصر‌به‌فرد آن‌ها بی‌اندازه بامزه است و شما را به خنده می‌اندازد، اما آیا همه این‌ها شما را به یاد کسی نمی‌اندازد؟ البته که خود شما! تقلید از بزرگ‌ترها اولین قدم به سمت اجتماعی شدن است.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد

شروع کنید!

مطالب مرتبط