Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
رابطه کودک با پدربزرگ و مادربزرگ

رابطه کودک با پدربزرگ و مادربزرگ

مادر و پدر من، عاشق مراقبت و نگهداری از دخترم هستند. بعضی از شب‌ها آن‌ها از او نگهداری می‌کنند و حتی او را همراه خود برای تعطیلات هم می‌برند. اما بعضی از اوقات او را بیش از اندازه لوس می‌کنند و اجازه می‌دهند هر کاری که دوست دارد انجام دهد. چطور می‌توانم حد تعادل را در این رابطه رعایت کنم؟

۱۳۹۶/۹/۰۷

پدربزرگ و مادربزرگ‌های پرتحرک، ورزشکار و باتجربه امروزی و حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که هنوز شاغل هستند، به‌خوبی می‌دانند که چطور باید زندگی کرد. البته عاشق این هم هستند که با نوه‌هایشان وقت بگذرانند و از آن‌ها مراقبت کنند و این خود می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. اما به‌شرطی که آزادی‌ها و فعالیت‌های آن‌ها را محدود نکنید. آرزوها، از خودگذشتگی، همکاری و مشارکت و البته لحظاتی شاد، عواملی هستند که این رابطه خاص و زیبا را شکل می‌دهند. 

نقشی جداگانه

رابطه کودک با پدربزرگ و مادربزرگ نقشی اساسی در زندگی او ایفا می‌کند. روانشناسان آن‌ها را به‌عنوان «شکل ثانویه اجتماعی شدن» تلقی می‌کنند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هم مانند والدین ارزش‌ها را به کودکان منتقل می‌کنند و دیدی جدید و متمایز را برای آن‌ها نسبت به جهان ترسیم می‌کنند. 

آن‌ها واسط گذشته و حال و نمایانگر تاریخچه خانواده هستند. آن‌ها عکس‌های قدیمی را به نوه‌هایشان نشان می‌دهند و از جوانی مادر و پدرشان برای آن‌ها تعریف می‌کنند. پدربزرگ و مادربزرگ‌ها هستند که ساقه و ریشه‌های اصلی را برای بزرگ شدن و رشد کودکان تشکیل می‌دهند.کودکان با حمایت، توجه و راهنمایی والدین و  پدربزرگها و مادربزرگ‌هایشان، قادر خواهند بود تا با اعتمادبه‌نفس به آینده خود بنگرند.
درواقع می‌توان گفت، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نقشی مکمل دارند و می‌توانند کارهایی را با نوه‌هایشان انجام دهند که شاید والدین همیشه برای آن‌ها وقت نداشته باشند: مثل بازی کردن ،  پیاده‌روی در جنگل و یا بازدید از موزه!

در خانه مادر‌بزرگ و پدربزرگ بیشتر خوش می‌گذرد!

علاوه ‌بر نقشی که در آموزش و پرورش کودکان دارند، پدربزرگ و مادربزرگ‌ها روابط احساسی بسیار قوی‌ با نوه‌های خود برقرار می‌کنند. فقط کافی است ببینید که چطور وقتی از در وارد می‌شوند بچه‌ها خیلی سریع آن‌ها را در آغوش می‌گیرند.معمولا پدربزرگ‌ها و مادر‌بزرگ‌ها برای کودکان جایگاه شیرن تری نسبت به والدینشان دارند چراکه مسئولیت آموزش آن‌ها را ندارند، بیشتر در دسترس هستند،زمان کافی برای گوش دادن به آنها را دارند و در کل راحت تر هستند.

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها جایگاه  ویژه ای  برای نوه‌هایشان دارند و با هم بازی هایشان برای آن‌ها فرق می‌کنند و برای همین هم میدانند از زمانی که با آن‌ها می‌گذرانند نهایت استفاده را داشته باشند! و خیلی سریع هم متوجه می‌شوند که در خانه پدربزرگ و مادربزرگ می‌توانند کارهایی را انجام دهند که در خانه خودشان اجازه آن را ندارند!
به‌عنوان‌مثال پدربزرگ و مادربزرگ به آنها اجازه میدهند که  بازیگوش باشند درحالیکه پدرها و مادرها میخواهند آنها نظم و انضباط را رعایت کنند .

به همین دلیل وقتی از خانه پدر و مادربزرگشان برمی‌گردند، کمی سخت است تا آن‌ها را مجبور کنید به حرفتان گوش دهند.
البته واضح است که شما  تنها به‌عنوان والدین باید حرف اول و آخر را در رابطه با تربیت کودکانتان بزنید.
لذا  برای فهماندن این امر به فرزندتان بهتر است از همان ابتدا با او رفتاری روشن و واضح داشته باشید. می توانید یک سری قوانین برای خانه  تنظیم کنید که برای خانه پدربزرگ و مادربزرگ نیز صادق باشد. به‌عنوان‌مثال، رأس ساعت ۷ عصر باید آماده خواب باشند، داستان موقع خواب، شستن دست‌ها قبل از خوردن غذا ،  اگر بازیگوشی کردند باید به گوشه اتاق بروند و مدتی تنها باشند و مواردی دیگر از این قبیل. حتی می‌توانید مشخص کنید که در کدام موارد  فقط خودتان  تصمیم‌ می گیرید ، مثل امتحان کردن شکلات برای اولین بار و یا یاد دادن نحوه استفاده از توالت!

خیلی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها دیگر دوست ندارند نوه‌هایشان آن‌ها را مادربزرگ و یا پدربزرگ صدا بزنند، چون به‌نظرشان کمی قدیمی است.خوشبختانه چند جایگزین وجود دارد مانند مامانی، بابایی و... حتی اسم‌های جدید نیز می‌توانید ابداع کنید!

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.