Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
رشد مغز کودک

رشد مغز کودک از زمان تولد تا ۳ سالگی چگونه است؟

وقتی کارهای جدیدی که فرزندم یاد می‌گیرد را می‌بینم برایم باور نکردنی است! هر روز، پیشرفت جدیدی دارد و سرعت یادگیری او بسیار بالاست.

۱۳۹۶/۹/۰۷

در طول سال اول زندگی، بچه‌ها پیشرفتی سریع و باورنکردنی خواهند داشت. وزن آن‌ها ۳ برابر زمان تولد و قدشان ۵۰% افزایش می‌یابد. اما آیا می‌دانید که رشد و پیشرفت اصلی در واقع در پشت پرده یعنی در مغز فرزند شما رخ می‌دهد؟ در ۲۴ ماه اول زندگی، رشد مغز کودک بسیار سریع است و مغز او در هر ثانیه ۲ میلیون اتصال ایجاد می‌کند!

نظر یک کارشناس عصب شناسی کودک : آیا یک نوزاد با هوشی معادل یک فرد بزرگسال به دنیا می‌آید؟

اگرچه سال‌هاست که با نوزادان و خردسالان کار می‌کنم، هنوز هم از دانستن اینکه یک نوزاد به‌هنگام زایمان تمامی قوای ذهنی آینده‌اش و حتی بیشتر از آن را هم دارد، بسیار متعجب می‌شوم! یک نکته جالب توجه اینجاست که مغز یک نوزاد در مقایسه با مغز یک بزرگسال، اتصالات بیشتری دارد، که این اتصالات همان مهارت‌ها و توانایی‌های ذاتی هستند.
به‌عنوان مثال، با اینکه فرزند شما می‌تواند انواع صداهای موجود در سطح جهان را تشخیص دهد، این زبان مادری است که قدرت شنوایی و گفتاری او را شکل می‌دهد. نوزادان و شیرخواران، عکس‌العمل‌های طبیعی و خودکاری دارند، مثل عکس العمل گرفتن، دست‌به‌سینه شدن و یا راه رفتن که به‌لحاظ فیزیکی تنها از ۸ ماهگی به بعد ممکن هستند... 

اتصالات عصبی آن‌ها به‌تدریج به‌منظور شروع فرآیند یادگیری کمتر و کمتر می‌شوند. همکار متخصص اعصاب من به این مرحله  از بین رفتن سلول های عصبی میگوید. انگار که مغز برای تکامل تنها  نیاز به بخشی از سلول های عصبی دارد!

نقش تحصیل و یادگیری چیست؟

در واقعیت، هوش از همان زمانی که فرزند شما شروع به یادگیری می‌کند و یاد می‌گیرد که با شرایط جدید وفق پیدا کند، به‌وجود می‌آید.
از آن به بعد، توانایی‌های روانی و احساسی آن‌ها براساس اتفاقاتی که در اطراف آن‌ها می‌افتند تعریف می‌شوند. مغز آن‌ها همه‌چیز را ثبت و ضبط می‌کند و هیچ‌چیز از توجه آن‌ها دور نمی‌ماند. با حواس پنجگانه‌ای که به‌تازگی در آن‌ها بیدار شده‌اند و شنیدن زبان مادری‌شان در تمام طول روز، مغز آن‌ها یاد می‌گیرد که به مرور خودش، خودش را ساماندهی کند.
درواقع، این مقدار بسیار زیاد اطلاعاتی که پیوسته توسط مغز او ثبت و ضبط می‌شود است که اتصالات جدید مغزی را در آن‌ها می‌سازد که فرزند شما از طریق آن‌ها می‌آموزد و یاد می‌گیرد که صحبت کند، مستقل غذا بخورد، تنهایی دستشویی برود و احساسات را تجربه ‌کند. این فرآیند رشد و تکامل برای مطالعه و بررسی پژوهش گران بسیار جذاب هستند!

چطور می‌توانم به تکامل فرزندم کمک کنم تا بتواند حرکاتش را هماهنگ کند و کمی هوشیارتر باشد؟

راستش خیلی راحت می‌توانید با زندگی کردن با او، شرکت دادن او در زندگی خانوادگی و امور منزل به پیشرفت و هوشیاری او کمک کنید. هر کاری که انجام می‌دهیم برای او عجیب است، اما من چندان هم طرفدار تحریک بیش‌از‌اندازه کودکان نیستم. اگر فرزندتان بغل می‌خواهد، بدون اینکه نگران این باشید که دیگران چه فکری می‌کنند، او را بغل کنید. سرعت رشد بچه‌ها متناسب با خود آن‌هاست و این والدین هستند که باید خودشان را با سرعت آن‌ها وفق دهند!

 معمولاً لازم است چندین مرتبه این مطلب را برای والدینی که بیش از اندازه به مسائل به‌صورت ارزش و هنجار نگاه می‌کنند، تکرار کنم. 

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.