Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
سلامت و ایمنی کودک در حوادث

سلامت و ایمنی کودک در حوادث

ماجراجوی کوچک من از هیچ‌چیز نمی‌ترسد. از زمانی‌که یاد گرفته است راه برود، هر روز یا جایی از بدنش خراش بر‌می‌دارد یا برآمده و کبود می‌شود! من از کجا باید فرق بین یک زخم ساده و سطحی و یک زخم جدی‌تر را بشناسم؟ در این مواقع چه رفتاری مناسب‌تر است؟

۱۳۹۶/۹/۱۱

مهم نیست که کودک شما سوار روروئک خود باشد یا در حیاط خانه پدربزرگ مشغول شیطنت و بازی باشد، همه کودکان بازیگوش همیشه راهی برای آسیب رساندن به خودشان پیدا می‌کنند. پاهایشان همیشه کبود است و جاهای مختلف بدنشان برآمده شده است. برای همین در این بخش مروری خواهیم داشت بر نشانه‌ها و راه‌های درمان زخم‌های سطحی.

برآمدگی و کبودی

یکی از موارد مرتبط با ایمنی کودک این است که یادگیری راه رفتن نمی‌تواند با زمین خوردن‌های بسیار همراه نباشد! البته خوشبختانه اکثر اوقات این زمین خوردن‌ها چندان هم جدی نیستند. درصورتی‌که، در اثر این زمین‌ خوردن‌ها بدن کودک شما کمی کبود یا برآمده شد، می‌توانید محل برآمدگی یا کبودی را کمپرس آب سرد کنید تا کم‌تر کبود شود. برای کم کردن درد فرزندتان می‌توانید درصورتی‌که زخم سر باز نباشد از کرم های التیام بخش  و اسپری خنک‌کننده استفاده کنید. البته فراموش نکنید که بوسه‌های شما حال او را بهتر می‌کنند!چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر به سر فرزندتان ضربه‌ای وارد شد، بهتر است ریسک نکنید و سریعا با پزشک و یا اورژانس تماس بگیرید. حتی درصورتی‌که تنها برای چند ثانیه‌ هم فرزندتان هوشیاریش را از دست داد، استفراغ کرد، سرگیجه داشت و یا از سردرد شکایت می‌کرد باید  حتما" با پزشک مشورت کنید. حتی ممکن است در این موارد، تا ۳۶ ساعت بعد از ضربه وارد شده به سر، کودکتان حرکات عجیبی از خود نشان دهد، به‌عنوان‌مثال، خواب‌آلوده باشد و کلمات را منسجم ادا نکند. در این صورت همه این موارد  باید به پزشک معالج گزارش گردد.

خراش و بریدگی

اگر از محل زخم یا بریدگی کمی خون آمد، محل بریدگی را زیر آب بگیرید و با کمی صابون آن را شستشو دهید و برای چند ثانیه با یک پارچه تمیز محل زخم را فشار دهید. سپس بهتر است با یک ماده ضدعفونی کننده بدون رنگ، زخم را ضدعفونی کنید، سپس با کمپرس آب گرم آن را خشک کنید و با چسب زخم آن را بپوشانید. فراموش نکنید که چسب زخم را به‌طور منظم باید تعویض کنید.چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ درصورتی‌که بریدگی کمی عمیق است و یا بر روی صورت است، باید به پزشک مراجعه کنید تا اگر نیازی به بخیه بود، هرچه سریع‌تر مراقبت‌ها و اقدامات لازم انجام گیرد.

سوختگی

درصورتی‌که پوست فقط قرمز شده است، به این معنا است که سوختگی درجه اول است  و به‌راحتی درمان می‌شود. اولین کاری که بدون توجه به وسعت سوختگی باید انجام دهید این است که بر روی آن آب سرد بگیرید و بعد از آن بر روی محل سوختگی ژل و یا پماد سوختگی بزنید.چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟ درصورتی‌که، سوختگی عمیق و گسترده است، یا بر روی صورت، دست و یا پای کودک شما است، باید با اورژانس تماس بگیرید و یا اینکه او را به‌سرعت به بخش سوانح در بیمارستان‌ها ببرید. حتی درصورتی‌که کوچک‌ترین شکی هم داشتید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

گزیدگی

گزیدگی مورچه و پشه چندان جدی نیست. درصورتی‌که خارش این گزیدگی‌ها زیاد باشد، بهتر است از داروخانه یک کرم ضد خارش برای فرزندتان بگیرید. البته دررابطه با گزیدگی زنبور باید دقت بیشتری داشت؛ چراکه ممکن است فرزند شما نسبت به نیش زنبور حساسیت داشته باشد. زنبورها ممکن است بخشی از نیش خود را در پوست جای بگذارند و شما لازم است به کمک موچین و یا پمپ‌های مخصوص، آن را از پوست فرزندتان خارج کنید و سپس با استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده جای نیش را بشویید و ضدعفونی کنید. درصورتی‌که، کودکتان بی‌قراری کرد و یا درد داشت، بهتر است از کمپرس سرد و یا یخ استفاده کنید و اگر هم خارش داشت ،  با پزشک مشورت کنید .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ درصورتی‌که حشره‌ای صورت یا داخل دهان  را گزیده باشد، یا اینکه به دفعات در یک جای مشخص و یا چند جای مختلف گزیده شده باشند و عکس‌العملی که به این گزیدگی‌ها نشان می‌دهند کمی جدی باشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت به پوشک

در دوران شیرخوارگی ممکن است در محل پوشک نقاط قرمزی مشاهده کنید. این قرمزی‌ها ممکن است تنها حساسیت مختصری به پوشک باشد که خیلی سریع خود را نشان می‌دهند، اما مدتی طول می‌کشد تا از بین بروند. 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟  با پزشک خود مشورت کنید.

فراموش نکنید که بهداشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بعد از هربار مدفوع کردن، باید بدن آن‌ها را با آب و صابون بسیار ملایم بشویید و با دقت خشک کنید. پزشک شما هم ممکن است کرم مرطوب کننده مخصوصی را برای او تجویز کند .

گوش درد

سرماخوردگی در خردسالان و کودکان معمولا با عفونت و گوش درد همراه است. در این حالت فرزند شما ممکن است تب بالا و اسهال نیز بگیرد. در این‌ صورت، فرزندتان کم‌حوصله و بداخلاق است و درحالی‌که گوشش را گرفته است و گریه می‌کند، سرش را از این طرف به آن طرف تکان می‌دهد. 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ درصورتی‌که حتی کم‌ترین تردیدی هم دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

تب

گاهی عفونت‌های ویروسی ممکن است باعث شوند کودکتان تب کند. لباس های زیاد تن آنها نکنید  و دمای هوای اتاق را نیز چک کنید ( دمای اطاق بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است). دمای بدن او را چک کنید و مرتبا به او مایعات بدهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ بعد از گذشت ۱ تا ۳ روز، درصورتی‌که تب فرزندتان همچنان بالا بود، بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته در خصوص نوزادان و شیرخواران کم‌سن‌تر بلافاصله بعد از بروز تب به پزشک مراجعه کنید.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.