Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
واکسیناسیون نوزادان

واکسیناسیون نوزادان - آیا قبل از دریافت واکسن، به تقویت کننده هم نیازی دارند؟

نوبت اولین واکسن فرزندم نزدیک است و باید اعتراف کنم که خیلی مطمئن نیستم. کدام یک از این واکسن‌ها ضروری و اجباری هستند و کدام‌ها نیستند. می‌ترسم به فرزندم آسیب برسد. آیا راه‌حلی هم برای برطرف کردن درد واکسن‌ وجود دارد؟

۱۳۹۶/۹/۱۱

بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت کشور لازم است که فرزند شما بطور منظم واکسن‌های مورد نظر را دریافت کند. پس از یک برنامه مشخص یا واکسن‌های توصیه شده پیروی کنید. این برنامه به طور دقیق و منظم از طریق وزارت بهداشت تبیین و تعیین شده است. ممکن است در ‌نظر شما کمی زیاده‌روی به‌نظر برسد اما باید بدانید که برنامه ایمن‌سازی متناسب و مطابق با توانایی کودکان در تولید پادتن‌ انجام گرفته است. واکسیناسیون نوزادان برای سلامتی آن‌ها در حال حاضر و آینده بسیار ضروری است. 

BCG، Td-Polio، MMR و ...: چطور باید این کدها را رمزگشایی کنیم

واکسن‌ها، میکروب‌های مرده یا غیر فعال یا ضعیف شده و غیر بیماری زا هستند که بدن را تحریک می‌کنند تا در برابر بیماری ها مقاومت کند. برخی از انواع واکسن‌ها تنها یک‌مرتبه لازم است، درحالی‌که، برخی از واکسن‌ها را باید در چند نوبت دریافت کرد. برنامه کشوری واکسیناسیون نوزادان بهترین مرجع شماست. با پیروی از آن طبق نظر پزشک، راهی مطمئن برای حفاظت و ایمن سازی بدن فرزندتان فراهم آورید.

توصیه‌هایی عملی برای جلسات واکسیناسیون بی‌دردسر

جلسات واکسیناسیون فرزندتان، بخصوص اولین جلسه واکسن او، چندان برای شما راحت نخواهند بود. معمولا این جلسات، خاطرات نه‌چندان خوبی را برای شما به‌همراه خواهند داشت. می‌ترسید که فرزندتان درد بکشد. اضطراب شما ممکن است به کودکتان نیز منتقل شود. پس بهتر است که آرام باشید و سعی کنید فرزندتان متوجه اضطراب شما نشود.

برای تجربه جلسات واکسیناسیونی بی‌دردسر، بهتر است هم شما و هم فرزندتان آماده باشید. به‌عنوان‌مثال بهتر است که وقتتان را بجای بعد‌از‌ظهر و عصر یک روز خسته کننده، برای اول صبح تنظیم کنید. مطمئن شوید که کودکتان در آن روز مریض یا سرماخورده نباشد و تب هم نداشته باشد. برای تجربه جلسات واکسیناسیون بی دردسر بهتر است هم شما و هم کودکتان آماده باشید و به عنوان مثال بهتر است به جای یک بعدازظهری که خسته و کسل هستید ، اول صبح را انتخاب کنید .مطمئن باشید که کودک شما در آن روز مریض نباشد و یا  سرماخوردگی یا  تب نداشته باشد.

درصورتی‌که بعد از دریافت واکسن فرزندتان کمی عصبی شد و بهانه‌گیری کرد و کمی هم تب داشت، نگران نباشید این مساله طبیعی است. ممکن است گاهی پزشک برای کاهش درد و پایین آوردن تب برای او استامینوفن تجویز می‌کند. اما اگر حال او شما را نگران می‌کند بهتر است با پزشک او مشورت کنید.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵