Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

چطور باید برای شیر دادن به فرزندتان آماده شوید؟

 

تاریخ زایمان نزدیک است و من تصمیم دارم خودم به فرزندم شیر بدهم. تا الآن چند سؤال از خودم پرسیده‌ام: آیا از پسش برمی‌آیم، آیا شیر من کافی خواهد بود و سؤال‌های دیگری مثل این‌ها. خوشبختانه، در این تصمیم تنها نیستم!

شنبه, دسامبر 2, 2017

طبیعت به‌خوبی طراحی شده است. از همان ابتدای بارداری بدن شما برای شیردهی آماده می‌شود: ذخیره‌های چربی شما افزایش می‌یابند، سینه ‌هایتان بزرگ‌تر می‌شوند و تغییراتی از این دست. اما سؤال اینجاست، آیا شما برای این ماجراجویی شگفت‌انگیز آماده هستید؟

شیر مادر: بهترین غذا برای فرزند شما

تغذیه با شیر مادر بهترین گزینه برای نوزادان است، چراکه شیر مادر کاملاً متناسب با نیازهای آن‌هاست. سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یونیسف و وزارت بهداشت کشورمان همگی تغذیه انحصاری با شیر مادر را برای 6 ماه اول توصیه می‌کنند. 

  • شیر مادر تمامی مواد مغذی مورد نیاز نوزاد را در مقادیر کافی تأمین می‌کند: پروتئین قابل جذب، انواع چربی، از جمله امگا 3 و امگا 6. بعلاوه، ترکیبات شیر مادر متناسب با تغییر نیازهای کودک، تغییر می‌کند. با تغذیه از شیر مادر، احتمال بروز انواع حساسیت‌ها در نوزادان و شیرخواران کاهش می‌یابد.
  • علاوه‌بر‌این، شیر مادر پادتن‌های مورد نیاز سیستم ایمنی نوزاد را نیز فراهم می‌کند.
  • انواع طعم‌ها و مزه‌ها از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شوند. برای همین است که باید برنامه غذایی مادران شیرده متنوع باشد!
  • شیردهی باعث ترشح هورمون اندورفین شده که موجب احساس شادی و رضایت می‌شود.

در اولین فرصت در مورد شیردهی اطلاعات بیشتر کسب کنید

طبیعی است دررابطه با شیردهی سؤالاتی داشته باشید. در این باره با پزشک، ماما، دوستان و یا مادرتان مشورت کنید. علاوه‌ بر‌ این‌ها، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها و گروه‌های بسیاری هستند که به این موضوع اختصاص دارند ، از آن‌ها استفاده کنید.! به این شکل هرچه بیشتر پیش می‌روید می‌توانید همه شک‌ها و نگرانی‌‌های خود را برطرف سازید

مراقبت از پستان‌ها

برای اینکه بتوانید به‌لحاظ جسمی خود را برای شیردهی به فرزندتان آماده کنید، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و بقیه کارها را به طبیعت بسپارید! بدن شما اطراف پستان‌ها و لگنتان چربی ذخیره کرده است تا شیری باکیفیت برای فرزندتان داشته باشید. در مورد پستان‌هایتان هم باید گفت که حجیم‌تر و بزرگتر می‌شوند تا بتوانند شیر مورد نیاز فرزندتان را تامین نماید. نقش شما: برای غنی‌سازی شیرتان بهتر است رژیم غذایی متنوع و متعادلی داشته باشید و از سینه هایتان نیز مراقبت کنید. برای این کار هم نیاز به سوتینی مناسب دارید (که پستان‌هایتان را فشرده نکند) و باید با بزرگتر شدن آن‌ها سوتین خود را نیز تعویض کنید. با چند محصول آرایشی بهداشتی به خودتان برسید: کرم برای جلوگیری از ترک خوردن پوست و جلسات ماساژ ملایم برای مراقبت از حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها. کرمی انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

اولین جلسه شیردهی و آنچه بعد از آن اتفاق می‌افتد

در طول زایمان به غرایز خود اعتماد کنید. اولین ملاقاتتان با نوزاد، رفلکس مکش، تماس فیزیکی با او و ... همه این اتفاقات به‌اندازه‌ای طبیعی رخ خواهند داد که همه شک‌ و شبهه‌های شما از بین خواهد رفت. حتما در بیمارستان درخواست کنید که طی جلسه اول شیردهی ماما یا پرستار شما را همراهی کرده و بهترین موقعیت و وضعیت شیردهی را به شما آموزش دهد. ابتدای هر کاری سخت است پس به خودتان اطمینان داشته باشید و اعتماد کنید. مهم‌ترین نکته لذت بردن و استفاده از این لحظات ناب و جادویی بین شما و نوزادتان است.

دیدگاه

کلستروم (آغوز) به ماده‌ای گفته می‌شود که در مدت 3 یا 4 روز بعد از زایمان از غدد شیری مادر ترشح می‌شود. این ماده سرشار از پروتئین و پادتن‌های مورد نیاز نوزادان است.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "1000 روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد

شروع کنید!

مطالب مرتبط