Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

چرا ویار توت‌فرنگی دارم؟

 

دیروز اصلاً نمی‌توانستم از ظرف مربا چشم بردارم! به خودم قول دادم که دوباره شروع نمی‌کنم . اما امروز صبح بوی نان تست حالم را به هم زد! «گارگانتوا» این اسم جدیدی است که همسرم مرا صدا میزند،خیلی با مزه است!

یک‌شنبه, نوامبر 26, 2017

اما جریان این ویارها و حال به هم خوردن‌ها چیست؟

همه خانم‌های باردار تایید می‌کنند که در طول دوران بارداری ویارهای شدیدی نسبت به غذاهای بخصوصی دارند که گاهی تبدیل به پرخوری عصبی می‌شود. براساس برخی از نظریه‌ها، ویار شیوه‌ای است که بدن شما از طریق آن احتیاجات و نیازهای خود را برطرف می‌کند و از بروز کمبودهای غذایی جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر گوشت قرمز ویار می‌کنید، به این معنا است که آهن بدنتان کم است، یا اگر ویار شکلات می‌کنید یعنی منیزیم بدنتان کم است. ایده جالبی است، اما لزوماً صحیح نیست! در واقع، هورمون‌ها باعث این ویارها و هوس‌های غذایی می‌شوند و رژیم غذایی شما را به هم می‌زنند.

هورمون‌ها، بهترین دشمن‌های من

در طول دوران بارداری، هورمون‌ها تضمین کننده ارتباط بین جفت و جنین هستند. اما به‌ خاطر داشته باشید که هورمون‌ها می‌توانند سر به سرتان بگذارند. با حس چشایی و بویایی شما شروع کنیم که با متمرکز شدن استروژنها حساس‌تر شده‌اند. در نتیجه ممکن است از غذاهایی که خوشتان نمی‌آمده خوشتان بیاید یا اینکه بعضی بوها شما را اذیت کنند. آرامش خود را حفظ کنید؛ این اتفاقات معمولاً فقط در طول 3 ماهه اول رخ می‌دهند! 

با این که ویار نگران کننده به نظر میرسد اما از ابتلا به هیپوگلیسمی، که خانم‌های باردار بیشتر در معرض آن هستند، جلوگیری میکند. همه این عکس العمل ها راهی برای جلب توجه و رفع نیاز مادر باردار است. همانطور که شاید متوجه شده باشید دلایل این ویارها و دیگر عکس‌العمل‌های رایج دوران بارداری همچنان نامشخص است!

چطور می‌توانم ویار و یا بی‌میلی خودم را نسبت به غذاهای مشخصی کنترل کنم؟

تسلیم شدن در برابر برخی از این ویارها؛ مثلا خوردن یک تکه پای توت‌فرنگی، اشکالی ندارد. درصورتی ‌که رژیم غذایی متعادل و متنوعی داشته باشید ،  انواع غذاهای چرب و قندی نخورید ، روند افزایش وزنتان  طبیعی باشد و همچنین میزان میان وعده‌‌هایی که می‌خورید زیاد نباشد، ویار چندان مشکل‌زا نخواهد بود. 

برای مبارزه با ویار،بهترین راه ‌حل همان خوردن 3 وعده غذای اصلی و یک یا دو  میان وعده در ساعات 11 صبح و یا 4 بعداز ظهر است.

انواع غذاهای نشاسته‌ای مانند غلات سبوس‌دار، نان سبوس‌دار، حبوبات و غیره که  برای مدت طولانی‌تری انرژی در بدن آزاد می‌کنند و به ‌راحتی هم هضم می‌شوند می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند .  اگر نیاز است که مراقب وزنتان باشید و عادت به خوردن دسر دارید بهتر است دسرتان را به‌‌ عنوان میان وعده  در نظر گرفته و میل کنید.
و مهم‌تر از همه، جلوی خودتان را نگیرید. اجازه دارید کمی حریص باشید و بیشتر از خوراکی‌های خوشمره لذت ببرید . البته در حد معقول!

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "1000 روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد

شروع کنید!

مطالب مرتبط