Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

من دوقلو باردار هستم: باید منتظر چه تغییراتی باشم؟

 

همین الآن متوجه شدم که به‌جای یک بچه، دوقلو باردار هستم! این خبر فوق‌العاده و البته کمی غافلگیرکننده است. آیا بارداری من متفاوت از دیگر بارداری‌ها خواهد بود؟ چطور می‌توانم به بهترین نحو خودم را آماده کنم؟

یک‌شنبه, نوامبر 26, 2017

از هر 80 خانم باردار، 1 نفر دوقلو به دنیا می‌آورد. بنابراین چندان هم پدیده عجیب و غریبی نیست، اما به‌هر‌حال باید به آن به‌عنوان یک بارداری همراه با ریسک‌های خاص نگاه کرد. خوشبختانه، با مراقبت‌های پزشکی دقیق، در بیشتر موارد هیچ مشکلی متوجه بارداری‌های دوقلو نمی‌شود.

دوقلوها، پدیده‌هایی اعجاب‌انگیز هستند!

پزشک متخصص می‌تواند در اولین جلسه سونوگرافی شما، تشخیص دهد که دوقلو باردار هستید. دلایل بسیاری برای دوقلو باردار شدن وجود دارد: عوامل ارثی، سن، تغذیه و حتی سطح نور ممکن است در این امر نقش داشته باشند. استفاده روبه‌رشد از درمان‌‌های ناباروری هم می‌تواند از جمله عوامل افزایش تعداد بارداری‌های دوقلو و یا چندقلو باشد.

دو دسته دوقلو وجود دارد:

 • دوقلوهای همسان. این دوقلوها از یک تخمک بوجود می‌آیند که به 2 تخمک تقسیم می‌شود: این دوقلوها کاملاً شبیه به هم و هم جنس خواهند بود.
 • دوقلوهای غیرهمسان.  این دوقلوها از دو تخمک جداگانه بوجود می‌آیند و ممکن است شبیه به هم نباشند. حتی ممکن است هم جنس هم نباشند
 • به طور کلی بارداری دوقلوها نیاز به مراجعات بیشتر به پزشک و معاینات مستمرتری دارد..
 • از جمله ممکن است تعداد جلسات بیشتر سونوگرافی لازم گردد.
 • برای برطرف ساختن احتیاجات جنین‌هایتان به پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع اما بدون افزایش وزن زیاد نیاز خواهید داشت. مادری که دوقلو باردار است روزانه به 300 کیلو کالری اضافه نیاز خواهد داشت.
 • پزشک برای شما مکمل‌های غذایی تجویز می‌کند: آهن، اسید فولیک، کلسیم و غیره.
 • شاید لازم باشد کلاس‌های قبل از زایمان را زودتر آغاز کنید.

زایمان دوقلوها ​

 • زایمان بارداری‌های دو یا چند قلو بطور میانگین در هفته 37 خواهد بود (برخلاف زایمان بارداری‌های معمولی که در هفته چهلم اتفاق می‌افتند).
 • درصورتی‌که جنین‌ها در موقعیت مناسب قرار گرفته باشند و مادر هم بیماری خاصی نداشته باشد، زایمان طبیعی پیشنهاد می‌شود. درصورت محتمل بودن آسیب یکی از جنین ها یا درصورتی‌که جنین دوم نچرخیده باشد ممکن است سزارین به‌عنوان یک گزینه مطرح شود.

این بارداری ریسک دارد؟

حتی اگر همه‌چیز نیز به‌درستی و طبق برنامه پیش رود، به‌هرحال نوع بارداری شما از نوع بارداری‌های پرریسک خواهد بود.

 • خطرات احتمالی که نوزادان دوقلو را تهدید می‌کنند: زودرس بودن، وزن کم به هنگام ‌ زایمان، رشد نا کافی یکی از جنین ها
 • خطرات احتمالی که مادران باردار را تهدید می‌کنند: فشار خون بالا، دیابت، خونریزی، ورم، کمر درد، افزایش وزن، احتمال نیاز به سزارین.
 • دوقلو باردار بودن بیش از همه چیز یک ماجراجویی پرهیجان است! 

نظر

چرا نور می‌تواند بر بارداری دوقلو مؤثر باشد؟

نور می‌تواند با تحریک یک غده هورمونی در مغز، چند تخمک ‌گذاری را تحریک کند! بیشترین تعداد دوقلوهای متولد شده بین ماه‌های ژانویه تا آوریل(دی ماه تا فروردین ماه) متولد شده‌اند، بدین معنا که در طول پرنورترین ماه‌ها بارور شده‌اند. در اسکاندیناوی چندقلوزایی بسیار زیاد است، اینطور به نظر می‌رسد که این امر ناشی از نور خورشید است، چراکه در این مناطق در طول نیمه اول سال شب‌ها خیلی کوتاه و روزها خیلی بلند هستند.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "1000 روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

 • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
 • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد

شروع کنید!

مطالب مرتبط